Haber aboneliği

Köpeğiniz size ne anlatıyor?

2015-06-24 03:36:12 0 Yazan: Pet Bayi Okunma sayısı: 261
Köpeğiniz size ne anlatıyor?

Köpekler vücutlarını soğutmak için sık nefes alıp verirler. Vücutları; hava çok sıcaksa, aşırı heyecanlılarsa, tedirginlik  ve korku dan sonra soğutma ihtiyacı hissederler.

Havlama

Köpekler kendi aralarında havlayarak anlaşırlar, tehlikeyi veya yabancıyı haber verir sürüyü uyarırlar. Her havlama tonu,frekansına göre farklı anlam içerir. Birlikte yaşadığımız köpeğin havlamasının ne anlama geldiğini anlıyormuyuz.

Sürekli, Orta ve ortalama düzeyde hızlı Havlama

Bu köpeğinizin geceleri tuhaf bir ses duyduğundaki havlamasıdır. Bir araya getirme/toplama amaçlı bir havlamadır. Eğer köpeğiniz böyle havlıyorsa bu onun tetikte olduğunu, bir şeylerin eksik/kayıp olduğunu veya sizden yada evdeki diğer köpeklerden destek beklediğinin göstergesidir.

Sürekli, Düşük sesle yavaş Havlama

Bu yukarıda belirtilen havlama sonrasındaki havlamadır. Tehdide konu kişiler/istilacılara karşı yapılan bu havlama ile köpeğiniz kendi bölgesini savunmaya hazır olduğunu belirtir. Ayrıca sürüsüne siz ve sizinle beraber yaşayan diğer köpeklere de savunmaya hazır olmanızı belirtir.

Havlamalar arası boşluklu Hızlı Havlama

Bu da bir diğer alarm havlaması olup, daha acildir. Köpeğiniz belki bu tuhaf ses yada kişiyi araştırmak için tereddüt ediyor olabilir. Bu yüzden sizin onun yerine bunu yapmanızı istiyor olabilir.

Yukarıda belirtilen 3 havlama şeklini de durdurabilmek için yapılacak en iyi şey köpeğinizin havlamasına sebep olan kaynağı bulmak adına evi kolaçan etmektir. Köpeğiniz kapıda havlıyorsa camdan bakın. Neden/neye doğru havladığından emin değilseniz bile durumu araştırdığınızı gösterin. Sizin durumla ilgilendiğinizi görünce kendisinin bu durumla uğraşmasının gerekmediğini düşünüp havlamayı kesecektir.

Seri Havlama – Düşük başlayıp  git gide artan tiz Havlama

Bu şekilde havlayan köpek aşırı heyecanlandırılmış/uyarılmıştır. Eve gelen yabancıya havlayarak başlamış ancak o kadar heyecanlanıp neye havladığını unutmuş olabilir. Ayrıca kendisini kaygılı/endişeli de hissediyor olabilir. Her 2 durumda da müdahale etmeniz gerekmektedir. Köpek kafesi ya da sessiz bir odada sakinleşmesini ve neye havladığını araştırmasını sağlayın.

Kısa Düzensiz Normal Ses Düzeyinde Havlama

Köpeğiniz oyun istiyor. Köpeğiniz bu tür havlamayı oyun ya da diğer köpeklerle oynamak için ve sizin de bu eğlenceye katılmanız için dikkatinizi çekmek istediğinde gerçekleştirir.

Gelişigüzel sinirli tiz Havlama

Köpeğiniz yalnız ve dikkatinizi çekmeye çalışıyor. Bu genelde köpeğinizi dışarıda bıraktığınızda, içeri girmeye hazır olduğunda, yada tüm gün meşgul olup onunla tüm gün ilgilenmediğinizde yapılan havlamadır.

Kısa, izole edilmiş orta ses düzeyinde Havlama

Bazen kopekler sadece seslerini açmak için havlarlar. Ve eğer köpeğiniz memnunsa ve neşesini/mutluluğunu sizle paylaşmak istiyorsa bu havlamayı duyarsınız.

Tiz  Seri Havlama

Bu havlamalar acı/ağrı ve/veya yalnızlığı işaret eder. Köpeğinizin mutsuz olmasını gerektiren bir şey olmadığını düşünüyorsanız o zaman bu şekilde havlayan (tarzı bu olan) bir köpeğe sahipsiniz demektir. Bazı kopekler enerjilerini atmak ve huzursuzluktan kurtulmak için bu şekilde havlarlar.

Kısa, orta tizlikten yüksek tizliğe doğru Havlama

Bu havlama acıyla havlama veya çığlık şeklinde olup, köpeğinizin acı çektiğini gösterir. Eğer köpeğiniz bu şekilde havlamaya devam ederse hatta daha ulumaya dönerse köpeğinizin acil olarak yardımınıza ihtiyacı var demektir. Köpeğinizin neden böyle havladığını bulamazsanız veterineri aramanın vakti gelmiştir.

Dişleme/Çiğneme

Yavru köpekler dişleri değişirken herşeyi dişler veya çiğnerler. Aynı insan yavrusunun o dönemde bulduğu her şeyi ağzına götürmesi gibi. Büyük köpek evde yanlız kaldığında eşyaları dişliyorsa bunun nedeni yalnızlık korkusudur.

Kazma

Kazmak içgüdüsel bir davranıştır. Doğal köpek sürülerinde kalan yiyecekler daha sonra yenmek için gömülür. Evde yaşayan köpeğin biryerleri kazması istenmeyen davranıştır.

Sıçrama

Köpeğin üzerinize sıçraması köpeğin size üstünlük kurması demektir.

İtme/itekleme

Köpeğin sizi itmesi/iteklemesi sevgi isteğinden değil size üstünlük kurmasındandır.

Isırma

Yavru köpekler ilk sosyalleşmelerini kardeşleriyle yaparlar ve bu sırada ağızlarını kullanırlar. Eğer köpeğiniz yavru ise, anne ve kardeşlerinden erken ayrılmışsa bu davranışı sergiler. Köpeğiniz büyük ve ısırma eyliminde ise en kısa süre içinde profesyonel yardım almanız gerekir.

Yalnızlık korkusu

Köpekler sürü hayvanlarıdır ve sürü içinde doğar ve yaşarlar. Evdeki köpeğimizi yalnız bırakmamız köpeğimizin içgüdülerine terstir ve köpekte stres yaratır. Köpeği evde yalnız kalmaya alıştırmanız gerekir.

Hiperaktif köpek

Köpekler çeşitli nedenlerle hiperaktif davranış gösterir. Üzerinize veya eşyalara sıçrar, çevrede koşuşturur. Bu durumda köpeğinizi sakinleştirmeniz gerekir.

Korku ve endişe

Stres altındaki  ve kendini güvende hissetmeyen köpek korku ve endişeli davranır. Köpeği sakinleştirmeniz gerekir.

Takıntılı davranışlar

Stres altındaki ve kendini güvende hissetmeyen köpekler sinek avlama,kendi kuyruğunu kovalama,yalanma gibi takıntılı davranışlar gösterir. Köpeği sakinleştirmek ve takıntılı davranıştan vazgeçmesini sağlamanız gerekir. Davranış sorunları arasında düzeltilmesi zor olanlardandır. Profesyonel destek gerektirebilir.

Bölgeci köpek

İçgüdüsel bir davranıştır, köpek mutfağınızı, yatağınızı vb. bölgesi ilan edebilir ve sizi evde yaşayan diğer insanları yaklaştırmaz ve ısırabilir. Şehir hayatında böyle bir köpekle yaşamak bir çok soruna neden olabilir. Profesyonel destek alarak bu davranışın düzeltilmesinde yarar vardır.

Agresyon

Agresif köpek davranışı düzeltilmesi zor olan davranışlardandır. Profesyonel destek alınıp agresyon nedeni tespit edilerek düzeltilir.

İlgili yazılar

Yorumlar

Yorum Yaz

Powered By Pet Bayi - Toptan Pet Ürünleri Satışı - © 2017

İletişim Formu

Mağaza Bilgilerimiz

Çaybaşı Mh. 1343 Sk.
Aycan Apt. No: 21/D
Muratpaşa / ANTALYA

(+90)546 - 537 28 62

08:30 - 18:30